Toto určite nikdy doma nesplachujte

28.10.2019

Toaleta nie je smetný kôš, alebo ako rozumne zaobchádzať s odpadom, ktorý už každý z nás pravdepodobne spláchol aspoň raz v živote a do toalety jednoznačne nepatrí.

Môže za to viacero vecí. Nikto nás nikdy nenaučil, ako správne triediť odpad a už vôbec nie, čo nevyhadzovať do toalety a nesplachovať. Častokrát je to naša nevedomosť a neznalosť faktov. Veľa z nás má však nesprávne zaužívané návyky a do toalety tak putuje niečo, čo by tam putovať nemalo.

V neposlednom rade sa jedná aj o našu pohodlnosť a lenivosť, zaobchádzať z odpadom správne. Jednoducho ho hodíme do toalety, spláchneme a odpad je navždy preč! Je tomu ale naozaj tak?

Pozornosť zvýšte najmä v kúpeľni

Tak, ako sa u nás sprchuje a splachuje pitnou vodou, sa v niektorých krajinách robí úžitkovou. A tak, ako je u nás bežné hodiť toaletný papier po použití do toalety a spláchnuť, je v iných krajinách neprípustné. Ak mal niekto šťastie navštíviť exotické Thajsko či Indonéziu, vie o čo sa jedná.

Toaletný papier, takisto ako tampóny, vatové tyčinky, papierové utierky či použitú zubnú niť určite nesplachujte. V toaletnom potrubí nasiaknu vlhkosť a zaseknú sa, pričom pri ďalšom spláchnutí na seba naviažu napríklad vlasy či ďalší papier a vaše potrubie je zrazu upchaté. Nehovoriac o tom, koľko jeho oprava stojí a ako takéto splachovanie zaťažuje prírodu.

To isté platí aj pre rodičov, ktorých láka zbaviť sa použitej plienky jednoduchým spláchnutím a viac sa ňou už nezaoberať. Nerobte to. Vyskúšajte extra odpadkový kôš hneď vedľa toalety, vyhradený na vyššie spomenuté veci. Je to jednoduché a vaše toaletné potrubie vám za to poďakuje.

Čo ste možno nevedeli

Našu pozornosť si na tému splachovania zaslúži ešte pár vecí. Patríte medzi fajčiarov alebo občas hostíte návštevu, ktorá si na balkóne rada zapáli? Nepríjemne zapáchajúci popolník s cigaretovými ohorkami je po skončení najjednoduchšie zaniesť do kúpeľne a spláchnuť dolu potrubím. Použité filtre cigariet obsahujú nesmierne množstvo toxínov a navyše v potrubí plávajú na hladine, čo opäť môže spôsobovať jeho upchatie.

Podzemnú vodu po spláchnutí extrémne kontaminujú aj akékoľvek lieky, ktoré vám zostali v lekárničke a už ich nespotrebujete. Spláchnuté kvapky či tabletky zabíjajú prospešné baktérie a preto do toalety naozaj nepatria. Ak doma chováte mačky, pravdepodobne viete, že podstielka a odpad po vašom miláčikovi do toalety taktiež nepatrí. Môže vás zmiasť, že sa jedná o výkaly, no podstielky sú nebezpečné pre vodu a aj pre potrubie.

To nie je všetko

Do toalety samozrejme nepatrí viac vecí. Snažili sme sa spomenúť tie, ktoré však do nej bežne vhodíme bez toho, aby sme vedeli, že to nie je správne. Cieľom správneho splachovania je ochrániť vašu domácnosť a šetriť našu planétu, aj vlastné financie. Vyskúšajte naše tipy v praxi a presvedčte sa, že to vôbec nie je zložité a stačí iba trochu chcieť.