Zapácha vám v byte, dome na chalupe kanalizácia? Toto sú možné príčiny

21.11.2019

Malacky/  Trápi vás zápach v byte? Niekedy to nemusí mať nič spoločné s verejnou kanalizáciou. Zápach v bytoch cítia ľudia aj vtedy, ak je nízky tlak, tesne pred dažďom alebo pri silnom vetre.

Ak smrad, ktorý prichádza zvonka nie je súčasťou bytového objektu, treba zalarmovať mestskú časť alebo obec, mesto. Existujú aj prípady, ked splašky v byte cítite a s verejnou kanalizáciou to nemá nič spoločné.

"V prípade, ak je kanalizácia ešte súčasťou bytového objektu, treba kontaktovať správcu bytového objektu," . Problémov, kedy byt zapácha je viac. Tu ich priblížime.

Havária stúpačky

Ak to nie je ani jedna z predchádzajúcich príčin, zápach sa môže šíriť kvôli havárií. "Je to pomerne ťažké zistiť kde to je. Môže to byť hocikde na tej stúpačke. V tomto prípade treba prešetriť jednotlivé byty. Najlepšie okolo toho miesta zápachu,"

Rekonštrukcia

Na vine môže byť aj sused, ktorý rekonštruoval byt. "Pri rekonštrukciách, ktoré si ľudia robili sami, môže byť prebúraný prestup medzi jednotlivými podlažiami. Tam môže dochádzať k úniku zápach,"

Ventily

Ak to nie je počasím, problém môže byť na streche paneláku. "Každá stúpačka je odvedená na strechu a odvetraná. Môže byť upchatá ventilačná hlavica alebo niečo na streche. Je to relatívne ľahká operácia, treba kontaktovať správcu,".

Počasie

Nepríjemný zápach cítia ľudia pri zmene počasia. Keď je nízky tlak, tesne pred dažďom alebo pri silnom vetre.

"Keď je silný náraz vetra, môže sa stať, že sifón vytečie,"