Kávové usadeniny nepatria do odpadu! Čo s nimi?

04.11.2019

Nezabúdajde na to, že kuchynský drez slúži na umyvanie riadov a nie ako smetný kôš!

Pevné zvyšky potravín ako ryža, cestoviny, kôstky z ovocia, soc, zuvačky patria do odpadkového koša.

Väčšina ľudí v dnešnej dobe už pije instantnú kávu, tzv. "nesku", no stále sa nájdu takí, najmä starší, ktorí nedajú dopustiť na svojho "turka." Ale čo s usadeninou, ktorá po ňom zostane?

Táto usadenina určite nepatrí do odpadu, respektíve záchoda, ani umývadla. Keď sa táto usadenina z kávy stretne po ceste potrubím s usadenou mastnotou, vznikne hmota, ktorá bráni odtoku vody. Kávové usadeniny radšej vyhoďte do koša, prípadne do kompostu. Ak ho nemáte, tak pokojne aj do kvetináča.

Ponúkame 3 tipy využitia:

Nahradí drahý peeling

Osvedčeným a veľmi obľúbeným spôsobom, ako usadeninu využiť, je výroba domáceho peelingu. Tento recept pochádza priamo z Karibiku a v starostlivosti o telo ho využívajú aj slávne top modelky. Použitú usadeninu dajte do hlbšej misky, prilejte k nej olivový olej, dobre premiešajte a prírodný peeling je na svete. Použiť ho môžete na telo aj tvár. Pleť potom bude hebká a dokonale hladká.

Zrenovuje drevený nábytok

Objavili ste na svojom obľúbenom tmavo namorenom drevenom nábytku nepekné škrabance alebo máte pocit, že určité miesta vybledli? V tomto prípade vám použitá kávová usadenina ušetrí čas, peniaze, ale aj zdravie. Predávané moridla sú nielen drahé a ťažko sa zháňajú, ale obsahujú aj mnoho chemikálií. Usadenina je tak neuveriteľne efektívnou, bezpečnou a ekologickou alternatívou. Zmiešajte ju s malým množstvom horúcej vody, aby vám vznikla hustá kašička, tu potom naneste na potrebné miesta a následne zotrite. Nábytok potom preleštite prírodným prostriedkom s obsahom včelieho vosku.

Odradí nežiaducich škodcov

Bojujete každoročne v záhrade s úrodu ničiacimi slimákmi? Obsypte záhony 10 centimetrov širokým pruhom pilín, tie potom polejte usadeninou zaliatou vriacou vodou. Už slabý roztok kofeínu ich odpudí a pach kávy im je nepríjemný. A pokiaľ vás trápia mravce, nasypte im usadeninu na ich cestičky a za pár dní budete mať od nich pokoj.

V prípade ak sa vám nejakým nedopatrením aj tak podarí upchať odpad kávovými usadeninami alebo akýmkoľvek iným spôsobom, radi  vám pomôže  rýchlo a efektívne vyriešiť každú havarijnú situáciu nonstop.